Skip to main content
Genel Müdür / Founder One

Ali Şahin

2001 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Almanca bölümünden mezun olduktan sonra 10 yıl boyunca yönetim danışmanlığı sektöründe KPMG ve Accenture firmalarının Frankfurt ofisinde yöneticilik yaptı. Strateji, kurumsal finansman, şirket birleşmeleri ve performans iyileştirme konularında uzmanlaşarak, dünyanın lider global şirketlerinde birçok proje yönetti.
2011 yılında, Türkiye'nin ilk özel alışveriş sitesi Markafoni grubu bünyesinde, MissPera.com kozmetik sitesinin kurucu ortağı ve Genel Müdürü olarak, şirketin kuruluşunu ve yönetimini üstlendi. 2014 yılında bu girişimdeki hisselerini Naspers Grubuna sattıktan sonra GfK pazar araştırma şirketinde medya ve müşteri araştırmalarından sorumlu direktör olarak göreve başladı. Kurumsal girişimcilik kapsamında Türkiye’nin ilk “tek kaynaktan çapraz medya ölçüm panelini” kurdu ve sayısız proje yönetti. 2018-2021 yılları arasında butik danışmanlık şirketi Provektus’un ağırlıklı olarak finans sektöründeki projelerinde yönetim kurulu seviyesinde stratejik danışmanlık verdi.2021 yılında Türkiye’nin ilk ETKİ yatırım fonu Founder One Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun Genel Müdürü olarak göreve gelerek fonun kuruluşunu ve yönetimini üstlenmiştir. İngilizce ve Almanca bilen Ali Şahin, Harvard e-ticaret ve müzakere eğitimleri almıştır.
Co Founder & CEO - Nivogo

Arnas Akbaş

Kabataş Erkek Lisesi’nin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun olan Arnas Akbaş, kariyerine yurtdışında başladı. 2015 yılında Türkiye’ye dönüşü birlikte perakende ile tanışıp Koton, Boyner gibi perakende devlerinde Global Satış ve Süreç Geliştirme rollerini üstledi.
6 yıllık kurumsal perakende tecrübe süresince global ölçekte moda endüstrisinin yarattığı atığın farkına vardıktan sonra bu konuda bir çözümü üretmek için 2021 yılı Şubat ayında, aynı yıl aynı zamanda İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülleri’nde erken aşama kategorisinde ödül alan Döngüsel Ekonomi Girişimi Nivogo’yu kurdu. 2023 yılında Hindistan G20 DIA zirvesinde Avrupa'nın 1 Numaralı Döngüsel Ekonomi Girişimi seçilen Nivogo’nun büyüme hikayesine liderlik etmeye devam ediyor.
İş Grubu Yeni Nesil Girişimcilik Başkanı & 100. Yıl Girişim Sermayesi YK Başkanı

Barış Karakullukçu

Barış Karakullukçu, 25 yılı aşkın süreyle çeşitli sektörlerde derinlemesine deneyim kazanmış, endüstri mühendisliği mezunu, üst düzey bir yöneticidir. Sabancı Holding'de profesyonel yaşantısına başlamış, PwC, IBM ve Accenture gibi global danışmanlık devlerinde 16 yıl hizmet vererek Türkiye'de şirket ortaklığına yükselmiştir. Mudo'da CEO ve YK üyesi olarak görev yapmış, bu dönemi Harvard tarafından bir case study olarak ele alınmış ve bu çalışma her yıl derslerde incelenmektedir.
Turkcell ve Türk Telekom'da strateji, veri analitiği ve dijitalleşme alanlarında liderlik yapmış olan Karakullukçu, halen İş Bankası'nda Yeni Nesil Girişimcilik Başkanı olarak görev almaktadır. Bunun yanı sıra, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliği yapmakta ve üniversitelerde danışma kurullarında eğitime katkı sunmaktadır.
Kurucu / Alethina Etki Girişimcilik

Can Atacık

Can Atacık günümüzün giderek daha karmaşık ve çözülmesi zorlaşan ekonomik, sosyal ve çevre problemlerinin en hızlı ve sürdürülebilir şekilde ancak özel sektörün olumlu katkılarının artırılması ve olumsuz etkilerinin azaltılması ile çözüleceğine inanmaktadır.
Bu inançla, bir etki yatırımcısı olmasına ek olarak, etki yatırımının yaygınlaşması ve yeni modellerinin geliştirilmesi için, şirketler, vakıflar, yatırım fonları, kamu kurumları ve girişimciler ile farklı kapasitelerde çalışmaktadır. Etki yatırımcılığından önce, Can 2000’lerin başında Dünya Bankası bünyesinde çeşitli ülkelerin finansal piyasalarının gelişmesi ve özel sektör faaliyetlerinin artırılması alanında çalıştıktan sonra Türkiye’de bir kurumsal finansman şirketi bünyesinde şirket evlilikleri ve yapılandırılmış finansman alanlarında, özellikle yenilenebilir enerji projelerine odaklı, yatırım bankacılığı yaptı. Ardından özel sektörde çeşitli üst düzey yöneticilik pozisyonlarında bulundu. 2020 yılından bu yana da bu deneyimlerin tamamını bir arada kullanmasına imkan sağlayan etki yatırımı alanında kurucusu olduğu Alethina Etki Girişimleri Danışmanlık ve kurucularından olduğu Portekiz merkezli ImpactNow 2030 girişim sermayesi fonu şemsiyeleri altında devam etmektedir. Can aynı zamanda Türkiye'nin önde gelen etki yatırımı platformu Etkiyap'ın İcra Kurulu Üyesidir.
Amerika’da St. John’s College’dan felsefe ve bilim tarihi (The Great Books Program) alanında lisans derecesi, University of Pennsylvania (Penn)’ dan de kamu yönetimi ve politik ekonomi alanlarında iki lisansüstü derecesi vardır. St. John’s College’da Hudson Scholar, Penn’de Fels Scholar olarak burslu okumuştur. 2021 yılında Oxford Üniversitesi Said Business School Innovations in Impact Finance Programını tamamlamıştır.
Dünya Ekonomik Forumu /Schwab Vakfı - Küresel Sosyal Girişimcilik İttifakı Başkanı

Daniel Nowack

Daniel Nowack, Dünya Ekonomik Forumu ve Schwab Vakfı'nın iş birliğinde yürütülen Küresel Sosyal Girişimcilik İttifakı'nın başında yer almaktadır. 110'dan fazla üyesiyle, 100.000'den fazla sosyal girişimciyi temsil eden Küresel İttifak; sosyal girişimcilik ve yenilikçiliği desteklemek için özel ve kamu sektörlerini teşvik etmeye odaklanan çok paydaşlı bir koalisyondur.
Dünya Ekonomik Forumu'na katılmadan önce Nowack, Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammad Yunus tarafından kurulan Latin Amerika, Afrika ve Hindistan'da sosyal işletmeler için bir etki yatırım fonu olan Yunus Sosyal İşletmeleri (YSB)'nde Yönetici Direktör olarak görev yapmıştır. Çeşitli girişimlerde mali işler direktörü olarak çalışmış olan Nowack, aynı zamanda Alman bir inanç temelli yatırım kulübünün kurucu üyesidir. Google Launchpad ve Kurucular Enstitüsü mentörlerinden olan Nowack; Münih Teknik Üniversitesi, RheinMain Üniversitesi ve Fresenius Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak da hizmet vermektedir. Frankfurt Finans Okulu'ndan MBA derecesine sahip olan Nowack'ın ESG ve Etki Yatırımları konusunda sertifikaları bulunmaktadır.

Esra Yazıcı Tozge

1966 yılında İzmir’de doğan Esra Yazıcı Tözge, 1984 yılında İzmir Amerikan Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra 1988 yılında İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Danimarka’da LYACPOWER Şirketi Finans Departmanı’nda stajyer olarak çalıştı. 1989- 1997 yılları arasında Henkel Turyag İzmir’de Planlama ve Kontrol, Lojistik Kontrol ve Satış bölümlerinde çeşitli görevler üstlenen Tözge, son olarak Zincir Mağazalar Satış Müdürü oldu.

1997-2001 yılları arasında Saint Gobain Weber İzmir’de Pazarlama Müdürü olarak çalışmasının ardından, 2001-2002 yılları arasında Henkel KGaA Düsseldorf ve Barem Research International İstanbul için bazı projelerde danışmanlık yaptı.

2002 yılında Kale Grubu’na katılarak, 2007 yılına kadar Kalekim ve Kaleterasit şirketlerinde görev aldı; 2007- 2015 yılları arasında ise Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay’ın danışmanlığını yaptı. Tözge, 2015yılından bu yana Kale Grubu’ndaki görevine Kurumsal Gelişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak devam ediyor.

İyi derecede İngilizce bilen Esra Yazıcı Tözge evli ve bir çocuk annesidir.

Yönetim Kurulu Başkanı - Etkiyap

Şafak Müderrisgil

Şafak Müderrisgil, ulusal ve uluslararası ölçekte inovasyon ve teknoloji tabanlı sürdürülebilir yatırımları finanse eden bir etki yatırımcısıdır. Türkiye’nin ilk etki yatırımı platformu olan “Etkiyap”ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır. Aynı zamanda Türkiye’de etki yatırımı ekosisteminin gelişimini hedefleyen ve küresel etki yatırımı ağında Türkiye adına faaliyet gösteren Etki Yatırımı Danışma Kurulu “EYDK” nın Yönetim Kurulu Başkanıdır. Şirket ve enerji hukuku alanında bir geçmişe sahip olan Şafak Müderrisgil, meslek hayatı boyunca uluslararası ve ulusal kuruluşlara ve şirketlere hukuki danışmanlık ve bağımsız yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.
2019 yılından beri The Duke of Edinburgh’s International Foundation’da World Fellow olarak görev yapmaktadır. Londra School of Economics (LSE)’de Çağdaş Türk Çalışmaları Kürsüsü Danışma Kurulu’nda ve Türkiye Enerji Verimliliği Derneği’nde Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır. 2023 yılından itibaren Türk Eğitim Derneği (TED)’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’da Hukuk, Sürdürülebilirlik ve Kadın Futbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır.
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladıktan sonra Oxford Üniversitesi’nde Kamu Politikası alanında yüksek lisans derecesi almaya hak kazanmıştır. Oxford Üniversitesi/ Said Business School ve Harvard Kennedy School mezunudur. 2021 yılında Euclid Network (Avrupa Sosyal Girişimcilik Ağı) tarafından “Avrupa’nın ilk 100 Sosyal Girişimcisi” listesine giren Şafak Müderrisgil rolünün ötesinde gösterdiği liderlik özellikleri ve çabaları nedeniyle bu ünvana layık görülmüştür. 2023 yılı Ocak ayında Türkiye’deki etki yatırım ekosistemine katkısı nedeniyle “Sürdürülebilirlik Lideri” olarak ödüllendirilmiştir.
Skip to content